Poljoprivredni roboti predstavljaju autonomne ili poluautonomne uređaje koji obavljaju razne zadatke u poljoprivredi, olakšavajući teške fizičke poslove i povećavajući efikasnost proizvodnje. Ovi roboti se razvijaju koristeći napredne tehnologije kao što su veštačka inteligencija, mašinsko učenje, senzori visoke preciznosti i satelitsko pozicioniranje i navigaciju. Predstavljaju revoluciju u poljoprivredi, transformišući način na koji se hrana proizvodi. Kroz kombinaciju tehnologije i poljoprivrednog znanja, ovi roboti omogućavaju efikasniju, precizniju i održiviju proizvodnju hrane. Trenutno tržište poljoprivrednih robota je u začetku. Uglavnom se razvijaju poljoprivredni roboti specifične namene gde roboti obavljaju samo jednu delatnost (branje, prskanje, sadnju…).
COMING Computer Engineering je rešenje tog problema video u razvoju u potpunosti električnog univerzalnog poljoprivrednog robota koji će upotrebom nastavaka za preciznu poljoprivredu (orezivanje vinograda, lasersko uništavanje korova…) kao i upotrebom tradicionalnih poljoprivrednih nastavaka koji se već koriste na traktorima, malim i srednjim poljoprivrednim gazdinstvima omogućiti robotizaciju delatnosti koje obavljaju. Realizacija projekta AgAR – Universal Agriculture Autonomous Robot, u saradnji sa Mašinskim fakultetom Univerziteta u Nišu, započeta je 14.02.2022. godine i do sada su razvijena 2 prototipa. Trenutno je u razvoju finalni prototip i očekuje se da komercijalna verzija robota kupcima bude dostupna od 01.01.2024. godine.

Karakteristike robota:
Battery swap tehnologija, koja omogućava brzu zamenu baterije, sa tri paketa baterija pruža mogućnost autonomije od 24 sata. Ono što AgAR-a razlikuje od svih trenutno dostupnih robota na tržištu je promena klirensa odnosno promena visine platforme od tla. AgAR je sposoban da za kratko vreme promeni klirens od 115 do 750mm i da se tako prilagodi različitim poljoprivrednim kulturama kao i obavljanju različitih delatnosti na različitim visinama. Pored stabilnosti, promena klirensa mu omogućava upotrebu tradicionalnih priključnih mašina bez upotrebe hidraulike. Automatskim podizanjem i spuštanjem cele platforme održava se optimalna pozicija za rad. AgAR pokreću motori velike snage (4 motora od 1.5kw) uz maksimalnu brzinu od 1.8m/s i nosivost od 500 kilograma.

Razvoj ovog inovativnog proizvoda odvija se u Naučno-tehnološkom parku Niš, a finansijski je podržan od strane Fonda za inovacionu delatnost iz Pretpristupnih fondova Evropske unije i budžeta Republike Srbije sa razdela Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija i kroz program StarTech, koji finansira Philip Morris u Srbiji, a sprovodi Nacionalna alijansa za lokalni razvoj (NALED).
Više o samom proizvodu i njegovim specifičnostima možete pronaći na sajtu AGAR-a https://agarrobot.com/